VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

  • English

AMATAI

Europos dailiųjų amatų dienos 2017

Agentūra bendradarbiaudama su Vilniaus dailiųjų amatų asociacija 2017 m. kovo 31 – balandžio 2 d. surengė Europos dailiųjų amatų dienas (EDAD) Vilniuje. Jau trečius metus iš eilės Prancūzijos nacionalinis menų ir amatų institutas kviečia Vilniaus amatininkus įsijungti į Europos amatų dienas. EDAD metu vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami nemokamai aplankyti dirbtuves ir dalyvauti amatų demonstravimuose, kūrybiniuose užsiėmimuose, parodose, paskaitose ir kituose renginiuose.
EDAD PROGRAMA

Šių metų EDAD tema „Stiprūs ryšiai“ – tai ryšiai tarp kartų, meistrų, skirtingų disciplinų ir amatų. Daugiau renginių skiriama šeimoms – pirmenybė teikiama, kai užsiėmimuose dalyvavo 2-3 kartos (seneliai, tėvai, vaikai). Renginiuose dalyvavo 14 amatininkų galerijų-dirbtuvių. Surengti 44 renginiai. Ypač aktyviai dalyvavo  Senųjų amatų dirbtuvės (7 renginiai), Baltijos gintaro meno centras (6 renginiai), audimo dirbtuvė „Jūratės manufaktūra“ (5 renginiai), tautodailininko Klaido Navicko karpinių studija (5 renginiai), Vilniaus puodžių cechas (4 renginiai), tautodailės galerija-dirbtuvė „Sauluva“ (4 renginiai), „Vitražo manufaktūra” (3 renginiai).

Vyko daug renginių susijusių su Vilniaus keramika. Garsus keramikas Dainius Strazdas skaitė paskaitą „Vilniaus gotikos ir renesanso keramikos rekonstrukcijos“, vyko XIV a. troškintuvo replikos lipdymas, raugo keramikos degimo demonstravimas bei tokiuose puoduose gaminto troškinio degustavimas Vilnelės pakrantėje. Kitose dirbtuvėse vyko molinių virimo puodų lipdymas, žiedimas, taip pat ant ugnies moliniame puode virto troškinio ragavimas, kultūros vakaras „Vasaros vaišių stalo keramika“. Keramikė Beatričė Kelerienė supažindino kokiomis technikomis sukurti indai tinkamiausi skirtingiems patiekalams ir gėrimams patiekti bei  kokia keramika tinkamiausia vasaros namo ir kiemo puošybai. Praktiniai užsiėmimai vyko ir juodosios keramikos mėgėjams. Išskirtinis dėmesys buvo skiriamas gintaro pažinimui, jo ritualams ir receptams. Kalvio dirbtuvėje buvo kalamos lietuviškos „saulutės“, tautodailės dirbtuvėse drožiami rūpintojėliai, supažindinama su medžio raižiniais, popieriaus karpiniais, Velykinių margučių raštais ir marginimo technikomis, Rytų Europos šalių margučių tradicijomis bei mokoma kiaušinius marginti primirštais  tradiciniais lietuviškais būdais. Vyko emalio meno tradicijų ir technologijų pristatymas tema „Šeima kuria ateitį“. Stiklo dirbtuvė kvietė improvizuoti namų tema „Kas man yra namai? Kur aš jaučiuosi kaip namuose?“, vyko stiklo karoliukų meno ir gamybos pristatymas, K. Sirvydo skvero fontano zonoje buvo įrengta šviečianti stiklo instaliacija, sudaryta iš 27 stiklo namelių, simbolizuojančių Europos vienybę ir bendrystę. Buvo rišamos medžiaginės lėlės nenaudojant adatos, vyko paskaita „Lino kelias“, diskusijos tarp audimo meistrų ir studentų tekstilininkų, pristatomas audimo amatas, sudaryta galimybė „įšokti“ į stakles ir paausti. Odininkai pademonstravo, kaip gaminami raktų pakabukai, pieštukinės, kaip formuojamos renesansinių knygų bloko nugarėlės.

Europos dailiųjų amatų dienos pradėtos rengti prieš dešimt metų Prancūzijoje, jų tikslas – propaguoti amatus ir skatinti jų įvairovę. EDAD dienas koordinuoja Prancūzijos nacionalinis menų ir amatų institutas (The Institut National des Métiers d’Art- INMA). Jų iniciatyva nuo 2012 metų Europos dailiųjų amatų dienos vyksta ne tik Pranzūzijoje, bet ir Ispanijoje, Italijoje, Belgijoje, Latvijoje ir Šveicarijoje, vėliau prisijungė Vokietija, Vengrija, Portugalija, Austrija, Bulgarija, Lietuva (nuo 2015 m.), nuo 2016 m. prisijungė Estija, Jungtinė Karalystė, Graikija, Olandija ir Lenkija.

2016 m. Europos dailiųjų amatų dienose (balandžio 1 – 3 d.) Vilniuje dalyvavo virš 400 žmonių. Viso suorganizuoti 27 renginiai, atidarytos 5 parodos.