VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

  • English

NAUJIENOS

Jakobo Gierkės laikrodžiai

Kampiniame Stiklių/Dominikonų g. 7 pastate XVII a. dirbo vienas žymiausių LDK laikrodininkų Jakobas Gierkė. Savo sukurtus laikrodžius jis žymėjo įrašu „JG Vilnensis“. Šiandien, tęsiant šimtametes sostinės amatininkystės tradicijas, čia darbuojasi žinomas juvelyras Darijus Gerlikas, amato patirties sėmęsis Florencijoje, o Vilniuje įkūręs juvelyrikos mokyklą „Vilnensis“.

Jakobas Gierkė kūrė ir gamino stalinius, sieninius ir astronominius laikrodžius, kuriuos pirko didikai ir turtingieji miestiečiai. Geriausieji meistro sukurti laikrodžiai buvo itin sudėtingų konstrukcijų: rodė ne tik valandas, minutes, mėnesio dienas, bet ir mėnulio fazes, saulės padėtį Zodiako žvaigždynuose. Tokių laikrodžių gamyba reikalavo ne tik išlavintų juvelyrinio darbo įgūdžių, bet ir gerų mechanikos, matematikos, astronomijos žinių.

Lietuvoje šiuo metu yra dveji tebeveikiantys unikalūs J. Gierkės šedevrai – vienas jų, gamintas 1642 m., saugomas Lietuvos nacionaliniame muziejuje, kitas – privačiai.  Abu puošti augaliniais motyvais, figūrinėmis detalėmis, raižiniais. J. Gierkė yra garsiausias Lietuvos laikrodininkas ir vienintelis įtrauktas į britų žinyną apie geriausius pasaulio laikrodininkus.