VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

  • English

NAUJIENOS

Naudinga Slovakijos patirtis

2017 11 16 d. vykusioje konferencijoje „Kultūros paveldas ir savivaldybės. Efektyvios vadybos link“ savo patirtimi pasidalino ir pranešimus skaitė svečiai iš Norvegijos, Lenkijos, Slovakijos ir Estijos. Agentūros specialistams buvo naudingi Talino miesto savivaldybės atstovės bei Tvarios renovacijos ir informacijos centro SRIK vadovo pranešimai apie savivaldybės pagalbą gyventojams išsaugojant ir restauruojant unikalias senas pastatų  duris, spalvinius fasadų sprendimus bei apie praktinę informacijos centro pagalbą gyventojams tvarkant pastatus ir jų detales. Pranešimus galite rasti ir atsisiųsti čia.

Ypač naudinga mums būtų pritaikyti Slovakijos projekto „Pro Monumenta“ patirtį. Slovakijos nacionalinės paminklų tarybos vadovas supažindino su puikiais praktinio projekto, kuris įgyvendintas bendradarbiaujant su Norvegijos kultūros paveldo direktoratu, rezultatais.  Projekto dėka slovakai įsigijo tris mobilias nekilnojamojo kultūros paveldo inspektavimo, priežiūros ir smulkaus remonto dirbtuves su pilna stebėsenos ir tyrimų įranga. Su šiomis dirbtuvėmis ant ratų specialistai aplanko unikalius paveldo objektus, įvertina jų būklę, pataria savininkams į ką reikia atkreipti dėmesį, kaip ir kokius objektų pažeidimus reikėtų pašalinti, kad geriau apsaugoti jiems priklausantį pastatą. Pranešėjo teigimu, pradžioje pastatų savininkai gana skeptiškai žiūrėjo į šiuos tyrimus, bet dabar, norint gauti tokią konsultaciją, reikia laukti eilėje, nes norinčių nuolat daugėja. Šį projektą slovakai su norvegais numatę tęsti ir plėsti sekančiu programos finansavimo periodu. Projektas buvo finansuojamas per Europos ekonominės erdvės finansinį mechanizmą. Video filmukas apie Slovakijos projektą „Pro Monumenta“

Analogišką projektą „Vilniaus senamiesčio tyrimų, komunikacijos ir informacijos centras“ Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo paramai gauti pagal programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“ Agentūra rengė 2013 metais. Pagal šį projektą buvo numatyta įsigyti specialios pastatų stebėjimo ir tyrimų įrangos, kurios pagalba būtų atliekama pastatų stebėsena ir tyrimai analogiški atliekamiems Slovakijoje. LR Kultūros ministerijos sprendimu šis projektas nebuvo įtrauktas į programą ir nebuvo įgyvendintas.