VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

  • English

NAUJIENOS

Sveikatinantis – pažintinis pasivaikščiojimas

Pasaulį ir Vilnių tebealinant COVID-19 pandemijai ir nežiniai dėl ateities, kviečiame vilniečius pavieniui stiprinti savo kūno ir dvasios sveikatą pasivaikščiojimais po mažai lankomas, bet ypatingas sostinės vietas.

Ar žinote, kurioje vietoje, tikėtina, kunigaikštis Gediminas nakvojo, kai susapnavo legendinį Geležinio vilko sapną ir kurioje vietoje Vilnius pradėjo kurtis? Kur buvo tikrasis mūsų sostinės Akropolis (graikiškai ακρόπολης ,,miestas ant kalvos“) – miesto dalis su įtvirtinimais, iškilusi  aukštumoje – Aukštutinis miestas?

Ankstyvųjų viduramžių ir senesni miestai pirmiausia turėjo užsitikrinti saugumą, todėl statėsi sunkiai prieinamose, pritaikomose įtvirtinimams ir gynybai, vietose. Ši Vilniaus vieta ir šiandien nėra patogiai prieinama, nors labai graži, bet dar mažai lankoma, menkai pažinta ir sauganti daugybę paslapčių. 1960 m. pagal estų architektų projektą pastatyta Vingio parko estrada, o 1970 m. Dainų šventė įvyko tarp Vilniaus ‚Akropolio‘ kalvų esančiame slėnyje šventėms įrengtame amfiteatre. Šventė subūrė beveik 30 tūkstančių dalyvių. Būtent čia vyko pagrindiniai ‚Roko maršo‘ koncertai 1987 ir 1989 m., taikiai vedę Lietuvą į valstybingumo atkūrimą, kurio 30-metį švęsime jau kitąmet.  Rengiantis 2021 m. vyksiančiai Baltijos šalių studentų dainų ir šokių šventei „Gaudeamus“, amfiteatras šiuo metu atnaujinamas.  Virš amfiteatro plytinčios kalvos pakraštyje auga ‚šokančių‘ akacijų giraitė – gamta neabejinga žmonių dainingumui.

Jei norite širdimi pajausti aukštutinio miesto didybę ir senojo miesto grožį, – pažvelkite į slėnyje glūdintį  miestą nuo Trijų kryžių, Stalo ir Altanos kalvų. Žvelgdami iš aukštai suvoksite, koks išskirtinis yra sostinės kraštovaizdis, supamas kalvų ir griovų, kokia kryptimi nuo pilių vystėsi Vilniaus senamiestis, kaip kito jo siluetas miesto panoramose kylant išraiškingiems bažnyčių bokštams ir kupolams, o šiandien blizgiems daugiaaukščiams. Iš čia matomas tarp kalvų ir Neries nusidriekęs Antakalnis ir jau už miesto centro slėnio XX a. pab. išplitę naujos miesto dalys: Naujininkai, Lazdynai, Karoliniškės, Viršuliškės, Šeškinė, Baltupiai.

Parengiamoji informacija ruošiantis pasivaikščiojimui:
Po Kalnų parką. I dalis
Po Kalnų parką. II dalis
Po Kalnų parką. III dalis

Kalnu parko takai 20160324_092351