VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

  • English

NAUJIENOS

Europos dailiųjų amatų dienos 2017

Jau trečius metus iš eilės š. m. kovo 31  – bandžio 2 dienomis surengtos Europos dailiųjų amatų dienos (EDAD) Vilniuje. EDAD metu vilniečiai ir miesto svečiai aplankė 14 galerijų – dirbtuvių ir dalyvavo jose organizuojamose parodose, amatų pristatymuose, gamybinių procesų demonstravimuose ir kūrybiniuose užsiėmimuose, paskaitose ir kituose renginiuose. Šių metų EDAD tema „Stiprūs ryšiai“, todėl Vilniuje buvo ypač akcentuojami ryšiai tarp kartų – senelių, tėvų, vaikų ir anūkų. Daugiau renginių buvo skiriama šeimoms, pirmenybė buvo teikiama tiems, kurie užsiėmimuose dalyvavo šeimomis (seneliai, tėvai, vaikai). Atidarytos 3 parodos, surengti 44 renginiai, tačiau ne visi norintieji galėjo patekti į praktinius užsiėmimus,  kadangi registracijos sąrašai buvo perpildyti, todėl daugelis žmonių liko tik stebėtojais. Renginiuose dalyvavo virš 600 žmonių.

Daug mokyklinio amžiaus vaikų dalyvavo Senųjų amatų dirbtuvėse, čia jie susipažino ir išbandė  stiklo karoliukų gamybą, stebėjo renesansinio laikotarpio knygos bloko nugarėlės formavimo ypatybes, piešė siluetinius portretus, rišo medžiagines lėles nenaudojant adatos. Kitose dirbtuvėse vyko šeimyniniai susibūrimai. Praktiniai užsiėmimai „Šeima kuria ateitį“ vyko auksakalių dirbtuvėje „Meno niša“. Emaliavimo meno mokėsi ir kūrė mamos su savo dukromis. Dvejose dirbtuvėse vyko tradiciniai Velykinių kiaušinių marginimai vašku, čia mokėsi marginti net ir tėčiai. Nuotaikingi renginiai vyko trijose keramikų dirbtuvėse, jos visos buvo perpildytos, o Vilniaus puodžių cecho meistrai raugo degimo keramiką demonstravo Vilnelės pakrantėje,  atsakinėdami dalyviams į daugybę klausimų apie raugo keramiką, dalyviai galėjo padegustuoti ir raugo keramikos puode gaminto troškinio. Ant ugnies, moliniame puode virto troškinio ragavimas vyko ir kitoje keramikos dirbtuvėje „Amatų gildija“. EDAD dienų temą „ryšiai“ atitiko ir juvelyrų dirbtuvėje „Vilnensis“ vykęs kultūros vakaras: „Vasaros vaišių stalo keramika“. O Vilniaus kalvių dirbtuvėje svečiavosi, kūju mojavo ir kalė savo geležinę Saulutę 3 kartų šeima bei vaikai iš Dienos centro. Įspūdį ir susidomėjimą EDAD sukėlė  vilniečiams bei miesto svečiams vitražo dirbtuvės surengta šviečianti stiklo instaliacija „Europa – vieningi namai“. Tekstilės galerijoje buvo audžiama, vyko diskusijos tarp meistrų ir pameistrių.

Kasmet vis daugiau žmonių nori dalyvauti EDAD, kadangi renginiai yra nemokami. Į renginius kviečia dirbtuvėse, viešose vietose kabinami plakatai, informacija apie renginius skelbiama per įvairius interneto ir  feisbuko puslapius (viso 19-a puslapių). Pastebime, kad yra žmonių, kurie šiomis dienomis aplanko keletą dirbtuvių ir susipažįsta su keliais amatais bei dalyvauja vedamuose praktiniuose užsiėmimuose.