VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

  • English

NAUJIENOS

Šv. Baltramiejaus mugės šiemet irgi nebus (2016)

Rugpjūčio 24-oji – šv. Baltramiejaus diena – Vilniaus amatininkams garsi nuo XV a. pabaigos. Tądien vykdavo svarbiausios cechų iškilmės Vilniuje. Atgaivinti šią istorinę mugę nuspręsta, žinant, kad Šv. Baltramiejus yra amatininkų globėjas. Rugpjūčio 24-osios išvakarėse Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras miesto auksakalių cechui suteikė privilegiją, patvirtinančią pirmojo LDK cecho statutą.

Ši mugė Vilniuje pirmąkart atgaivinta 2009 m. ir vyko 6 metus iš eilės. Atkurtoji dviejų dienų trukmės Šv. Baltramiejaus mugė prasidėdavo iškilminga  amatininkų ir dalyvių eisena su istorinėmis cechų vėliavomis nuo Aušros vartų, eidavo Vokiečių g., Dominikonų g. Šv. Jonų g., Pilies g. ir pasibaigdavo Rotušės aikštėje. Eiseną vesdavo raiteliai, o lydėdavo viduramžių muzikantai. Mugėje vykdavo amatų demonstravimas bei prekyba tradiciniais XV-XVII a. gaminiais, šventę įvairindavo kviestiniai teatrų, viduramžių šokių ir muzikos kolektyvai iš Lietuvos bei užsienio. Vykdavo Renesanso kostiumų pristatymai, viduramžių karybos demonstravimai, XV-XVII a. laikotarpio žaidimai, molio lipdymo ir žiedimo konkursai. Buvo siekiama atskleisti sostinės miesto senųjų  amatų istorinį daugiakultūriškumą.  Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje prof. dr. Liubartas Klimka skaitė paskaitas apie Baltramiejaus dienų tradicijas Vilniuje.

Istorinė Baltramiejaus mugė – yra atgaivinamų amatų, miesto kultūros tradicijų vertybė. Ši atgaivinta šventė yra nematerialaus kultūrinio paveldo vertybė, reikšmingai stiprinanti Vilniaus istorinio miesto centro – UNESCO  Pasaulio paveldo vietovės kultūrinį turinį ir svarbą. 2013  metais Žemės ūkio ministerija Šv. Baltramiejaus mugę pripažino pirmąja Lietuvos tautinio paveldo muge.

Iniciatorės ir bendraorganizatorės VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra ir VšĮ ,,Amatų gildija“ bei kiti miesto amatų programos dalyviai apgailestauja, kad šiai tradicinei sostinės mugei Kultūros taryba ir sostinės administracija skyrė neadekvačiai mažai lėšų. Dėl šios priežasties bei pačių amatininkų ribotų galimybių patiems skirti trūkstamas lėšas šiais metais, kaip ir pernai, mugė rengiama nebus.