VILNIAUS SENAMIESČIO ATNAUJINIMO AGENTŪRA

NAUJIENOS
SENAMIESČIO TVARKYMAS
BENDRUOMENEI
INFORMACINIS CENTRAS
AMATAI
TARPTAUTINĖ VEIKLA
SENAMIESTIS
KONTAKTAI
 
 



INNOCRAFTS projekto baigiamoji konferencija, pasikeitimas patyrimu

2014 m. spalio 28–30 dienomis vyko programos INTERREG IVC projekto INNOCRAFTS („Amatininkystės naujovės verslo politikoje“) baigiamoji konferencija Florencijoje (Italija), kurioje dalyvavo šio projekto koordinatoriai Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros direktorius Gediminas Rutkauskas ir vyr. specialistė Irena Sakalauskienė bei Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos nariai Raimondas Vaitkūnas ir Žana Vaitkūnė.

Baigiamojoje konferencijoje dalyvavo visi projekto partneriai iš 11-os Europos šalių ir 13-os miestų: Florencijos, Paryžiaus, Bistritos, Gabrovo, Burgo, Barselonos, Vilniaus, Helsinkio, Rygos, Reimso, Kilkenny, Budapešto ir Bratislavos bei kviestiniai svečiai – Florencijos savivaldybės vicemerė Kristina Giachi bei Ekonominės plėtros ir turizmo tarybos narys Džiovani Bettarini, profesorius architektas Džiuzepe Furlanis iš Florencijos, Airijos Žemės ūkio, maisto, laivyno ir transporto, turizmo ir sporto ministrė Ana Phelan, INTERREG IVC techninio sekretoriato direktorius Mišelis Lamblin, Reimso savivaldybės vicemeras Šarlis Germain, Tarptautinio Venecijos universiteto dekanas, inovacinių technologijų profesorius Stefano Micelli, Anglijos Amatų tarybos kūrybinių programų direktorė Annie Warburton ir kt.  

Konferencijos dalyvius pasveikino Florencijos savivaldybės atstovai, jie pateikė išvadas apie projekto rezultatus bei Florencijos ir  Reimso miesto atstovų darbą drauge su kitais Europos miestų partneriais, kurie 3 metus svarstė dailiųjų amatų, inovacijų, verslo bei mokymosi ugdymo klausimus.
Pasisakiusieji konferencijos svečiai pripažino, kad labai vertina amatininkų rankų darbą ir stengiasi skirti ypatingą dėmesį, nes amatai – vienas iš esminių ir įtakingų veiksnių miestų ekonomikai, kultūrinei vertei bei reikšmingai atsiliepia vystant turizmą. Kalbant apie šiuolaikinių ir tradicinių amatų vystymąsi Europos šalyse, jų plėtrą, mokymąsi, inovacijų svarbą, steigiant ir skatinant mažąsias ir vidutines amatų verslo įmones,  pabrėžiama, kad meistrystės ypatumai, amato gamybos procesai, tradicijos, suteikia kiekvienai šaliai bei atitinkamai teritorijai ar regionui skiriamųjų bruožų, o tradicinių amatų atgaivinimas ir palaikymas turi pamatą ateičiai. Todėl į dailiuosius amatus žvelgiama ne vien ekonominiu požiūriu, bet ir socialine plotme bei nauda turizmo atžvilgiu. Inovacinių technologijų profesorius Stefano Micelli pastebi, kad šiandieninė skaitmeninė industrija padeda amatininkams kurti ir gaminti smulkius bei unikalius produktus, kurių pageidauja visuomenė. Airijos ministrė teigė, kad jų šalyje kuriamas kultūrinis klimatas, didelis dėmesys skiriamas amatininkystės industrijai, kuri keičia ekonomiką ir duoda naudos šaliai. Anglijos amatų tarybos kūrybinių programų direktorė Annie Warburton rekomendavo daugiau dėmesio skirti  talentingiems amatininkams bei jų verslumo ugdymui, teikti paramą ir palaikyti pastarųjų kūrybinę veiklą, inicijuoti tokių amatininkų bendradarbiavimą su mokslininkais, kurie drauge galėtų sukurti ypatingų gaminių, pasitarnaujančių sveikatos, ūkio ar kt. sritims (pvz. stiklių ir mokslininkų drauge sukurti šviestuvai galėtų būti panaudojami gydymo profilaktikai).

ANCI Toskanos asociacijos prezidentės Saros Biagiotti vertinimu projektas INNOCRAFTS „Amatininkystės naujovės verslo politikoje“ – tai Europinė platforma, kuri pirmoji Europoje analizavo, atrinko ir aprašė gerąsias amatininkystės praktikas, geriausius pavyzdžius, įdomiausias inovacijas vietinėse ir regioninėse teritorijose. Konferencijos metu buvo pateiktas projekto rezultatas – leidinys „Verslo modeliai ir inovacijos menų ir šiuolaikinių amatų sektoriuje“. Tai gerųjų praktikų vadovas, kurį sudaro seminarų metu pristatytų 60 gerųjų praktikų pavyzdžių iš 13 Europos miestų. Leidinyje taip pat pateikti atrinkti 24 geriausieji pavyzdžiai apie tradicinės amatininkystės plėtrą, įrodantys teigiamą poveikį atitinkamose vietovėse. Tarp geriausiųjų pavyzdžių atrinktas vykdomas Vilniaus miesto savivaldybės Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programos modelis, kuris buvo pristatytas seminarų metu Florencijoje, Reimse, Barselonoje, Bistritoje, Burge.

Pagrindinis projekto INNOCRAFTS tikslas – kiekviename projekte dalyvaujančiame mieste pritaikyti bent po vieną pažangų kito miesto partnerio įgyvendintą projektą ar jo dalį. Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra dalyvaudama projekte drauge su Vilniaus amatininkų asociacija kaupė informaciją apie pažangią projekto partnerių patirtį, kuri galėtų būti įgyvendinta mūsų mieste. Buvo svarstomi Reimso, Aalto universiteto (Suomija) ir Airijos amatų tarybos pristatyti pavyzdžiai, kuriuose siūlomas amatininkų, verslo vadybos studentų ir profesionalių dizainerių bendradarbiavimas, verslo konsultacinių paslaugų tiekimas, diegiant pažangias verslo rinkodaros strategijas ir stiprinant amatininkų gaminamų produktų konkurencingumą. Kitas svarbus mūsų miestui modelis – tai amatų mokymo centro kūrimas, panaudojant Florencijos ir Bratislavos miestų  savivaldybių pavyzdžius.

Projekto Vilniaus darbo grupė surengė eilę pasitarimų, kuriuose buvo svarstoma galimybė kurti Vilniaus amatų mokymo centrą. Parengta tradicinių amatų sektoriaus ir neakademinio mokymo bei tobulinimosi praktikos amatų srityje apžvalga Lietuvoje ir Vilniuje, pateiktos politinių gairių rekomendacijos Europos komisijai. Dėl Vilniaus amatų mokymo ir parodų centro statybos ir kūrimo buvo parengta ir pateikta paraiška Kultūros ministerijos skelbtai Kultūros objektų aktualizavimo 2014–2020 metų programai gauti lėšoms iš ES struktūrinių fondų. 2015 m. pradžioje planuojama surengti konferenciją šalies mastu dėl būtinybės sostinėje steigti Amatų mokymo centrą.   

Projektas buvo finansuojamas per INTERREG IVC programą iš Europos regioninio plėtros fondo lėšų.

Projekto interneto svetainė: http://www.innocrafts.eu


Daugiau in
formacijos:
Irena Sakalauskienė
el. paštas i.sakalauskiene@vsaa.lt
tel. (8 5) 212 2535






Stiklių g. 4, 01131 Vilnius, tel. (8 5) 212 2535, faksas (8 5) 262 9646, el.p. info@vsaa.lt