Atnaujinta Vilniaus amatų programa tęsiasi

2025 m. birželio 4 d. Vilniaus miesto taryba patvirtino sprendimą dėl  Vilniaus istorinių amatų ir mugių programos (toliau Programa) tęstinumo ir įgyvendinimo. PROGRAMA su priedais čia: https://aktai.vilnius.lt/document/30428480

Programa skirta Vilniaus istorinio centro, esančio UNESCO Pasaulio paveldo sąraše, nematerialaus kultūros paveldo gaivinimui ir plėtojimui. Programos dalyviais gali tapti fiziniai ar juridiniai asmenys – amatininkai, Vilniaus istorinio centro teritorijoje užsiimantys Vilniaus istoriniais amatais (toliau – Amatai), reprezentuojančiais to meto miesto žmonių gyvenimo būdą, technologijas, medžiagų naudojimą ir estetiką: audimo, kalvystės, keramikos, medžio drožybos, odos apdirbimo, stiklo apdorojimo, juvelyrikos, knygrišybos, kulinarinio paveldo ir kt., kurie buvo atliekami rankomis ar ne automatinėmis mašinomis ir perduodami iš kartos į kartą. Šie asmenys, pateikę paraiškas ir praėję atranką bei pasirašę Vilniaus istorinių amatų ir mugių programos dalyvio sutartį, tampa Programos dalyviais. Dalyviai gali būti dviejų tipų:

– fiziniai ar juridiniai asmenys, dalyvaujantys Programoje, užsiimantys Amatais Vilniaus istorinio centro teritorijoje ir besinuomojantys patalpas iš Vilniaus miesto savivaldybės;

kiti fiziniai ar juridiniai asmenys, dalyvaujantys Programoje, užsiimantys Amatais Vilniaus istorinio centro teritorijoje nuosavose arba kitais pagrindais valdomose patalpose.

Programos tikslas – plėtoti tradicinius amatus, teikti miestiečiams ir miesto svečiams žinias apie tradicinius ir šiuolaikinius amatus, kultūros paslaugas bei pramogas, garsinančias ir populiarinančias Vilniaus miesto istoriją ir kultūrą. Programos uždaviniai – atgaivinti tradicijas kūrybiškai interpretuojant šiuolaikinės amatininkystės gamybą, įtraukti visuomenę, ypač jaunuomenę; teikti miestiečiams ir turistams pažintines paslaugas –  parodomuosius ir mokomuosius užsiėmimus, dalyvauti pagrindinėse sostinės ir tarptautinėse šventėse, rengiant eisenas su vėliavomis, stiprinti vietos ir tarptautinį bendradarbiavimą, vykdyti amatų tyrimus, pritaikant juos paveldo interpretavimui; labiau plėtoti edukacines ir parodines veiklas, ugdančias visuomenės, ypač jaunuomenės, kūrybingumą ir kultūrinį sąmoningumą, praktinio darbo įgūdžius; vykdyti Amatų pameistrių mokymus (išugdyti bent vieną pameistrį 5 metų laikotarpiu), tausoti sostinės kultūrinį identitetą ir gerinti bendrą miesto kultūrinį įvaizdį.

Programos dalyviams nustatytos specialiosios veiklos sąlygos: per metus surengti 1-5 parodas, po 1 naują pažintinį-mokomąjį užsiėmimą, vykdyti projektinę bei edukacines veiklas; 1 kartą per mėnesį, ne trumpiau kaip po 1.5 val. demonstruoti gamybinius procesus; kartą per mėnesį surengti nemokamus amato mokymo užsiėmimus.

Vilniaus miesto savivaldybės Amatų programa pradėta įgyvendinti nuo 2002 metų. Per du dešimtmečius išaugo  amatininkų įsitraukimas į autentiškų Vilniaus archeologinių radinių analizavimą, replikų ar jų interpretacijų gamybą, įgyvendinami projektai, vyksta edukaciniai renginiai, parodos. Greta pagrindinių miesto švenčių Amatų programos dalyviai stiprina sostinės Šv. Baltramiejaus mugės tradiciją. Mugė nuo jos atgaivinimo 2009 metais Programos dalyvių surengta 15 kartų. 2013 m. jos tradicija pripažinta paveldo vertybe ir sertifikuota Lietuvos tautinio paveldo. Įgyvendinant projektus,  įtraukiami žmonės su negalia bei turintys autizmo sutrikimų, vyresnio amžiaus miestiečiai, jaunuomenė.

Istoriniai Vilniaus miesto amatai labai svarbūs istoriniam centrui, jie kuria pridėtinę vertę, miesto savitumą, unikalumą, autentiškumą – tai, ko ieško vilniečiai ir miesto svečiai.

Atnaujinimo data: 2025-07-08

Naujausi įrašai

Kategorijos