Vilniaus amatų pažanga 2014-2022

Kviečiame „pavartyti“ leidinį „Amatų atspindžiai Romantiškajame Vilniuje“, vieną iš Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos drauge su agentūra įgyvendinto projekto „Amatų atspindžiai Romantiškajame Vilniuje“ rezultatų. Projektą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba. Šis leidinys skaitytoją supažindina su praeities ir dabarties amatininkyste romantiškajame Vilniuje, nušviečia Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos veiklą, edukacijos tikslus ir ateities perspektyvas, jos indėlį į senųjų ir tradicinių amatų pažinimą, tyrimus ir sklaidą.

Kas naujo amatininkų dirbtuvėse per paskutinius 5 metus? Juvelyrikos studija „Vilnensis“ tapo aukštųjų mokyklų studentų mokomoji ir diplominių darbų įgyvendinimo bazė. Studijos vadovas Darijus Gerlikas parengė ir išleido keletą metodinių knygelių VDA studentams: „Juvelyriniai Aksesuarai“, „Mažosios plastikos objektai“; „Brangakmenių įstatymas“. 2015 – 2018 m. pasirašytos bendradarbiavimo sutartys su 4 VDA katedromis. Parengė programą Darbo biržai „Brangakmenių įtvirtinimas“. Juvelyrikos mokykla „Vilnensis“ užregistruota LR Švietimo ir mokslo ministerijos sistemoje kaip juvelyrikos mokymų teikėjas. Galerijoje-dirbtuvėje įrengta 10 praktinio mokymosi vietų.

Dirbtuvė „Juodosios keramikos centras“ parengė medžiagą leidybai apie juodosios keramikos gamybos ir kūrybos ypatumus paaugliams ir jaunimui. Dirbtuvės meistras Eugenijus Paukštė sukūrė Lietuvos žmonių su negalia sąjungos Vilniuje organizuojamo Tarptautinio neįgaliųjų teatrų festivalio pagrindinį prizą „Pegasas“, kuris jau 5 metus teikiamas teatro festivalio nugalėtojams. Su neįgaliaisiais dirba ir keramikos dirbtuvė „Amatų gildija“. Ja yra susidomėję net japonai. Odininkų Amatų ir menų centre „Nauja sirena“ įdarbinta 50 procentų neįgaliųjų darbuotojų, kuriems sudaryta galimybė integruotis į darbo rinką ir tuo pačiu į visuomenę. Šioje dirbtuvėje atlieka praktikas aukštųjų mokyklų studentai.

„Vilniaus puodžių cecho“ meistrai tyrinėja ne tik senąsias keramikos technologijas, bet ir atlieka rekonstrukcijas, gamina istorinės Vilniaus keramikos dirbinių replikas, eksperimentuoja. Dirbtuvėje įrengta stacionari gotikos ir renesanso keramikos ekspozicija, kurioje garbingą vietą užima koklių rekonstrukcijos. Vilnius gali didžiuotis išskirtinio meninio ir technologinio lygio koklininkystės pasiekimais. Nuo 1999 m. šį dirbtuvė kasmet organizuoja Senųjų amatų stovyklas, kurios tapo tarptautinėmis. 7 metai iš eilės dalyvauja Lietuvos senųjų amatų ir kulinarinių tradicijų festivalyje Sankt Peterburge.

Unikaliai įrengtas Baltijos gintaro meno centras reprezentuoja Vilnių ne tik valstybiniu, bet ir tarptautiniu mastu. Originaliai ir meniškai pateikta Baltijos gintaro susidarymo istorija, senųjų baltų šventvietė, Vilniaus kultūrinis sluoksnis, siekiantis net XV a., sukurta gintaro energiją gaminanti mašina. Ši galerija-dirbtuvė pažymėta Vilniaus miesto lankytinų vietų žemėlapiuose bei užsienio šalių kelionių vadovuose. Savitai ir patraukliai įrengtas Gintaro muziejaus „Amber“ interjeras – lubos ir sienos dengtos gintaro plokštėmis, o ekspozicija papildyta veikiančiais unikaliais gintariniais styginiais instrumentais.

„Vitražo manufaktūra“ – vienintelė ne tik Vilniuje, tačiau ir Lietuvoje veikianti galerija-dirbtuvė, kurios pagrindinė veikla yra stiklo ir vitražo meno reprezentavimas, vitražo tradicijų, urbanistinio paveldo atgaivinimas, tęsimas, bei konceptualių, eksperimentinių stiklo dirbinių kūryba ir eksponavimas. Organizuojamos edukacinės pamokos pritaikomos ir sveikatinimo tikslais, pradėta dirbti su specialiųjų mokyklų mokiniais, kur estetinių ir etinių vertybių pažinimas tampa ligų prevencine priemone.

Tautodailės dirbtuvėje „Sauluva“ kiekvieną trečiadienį vyksta kiaušinių marginimas vašku arba verbų pynimas. Šie nykstantys senieji amatai, sulaukia ypač didelio susidomėjimo pavasarį prieš Kaziuko mugę ir Šv.Velykų laikotarpį. Tautodailininko K. Navicko popieriaus karpiniai išsiskiria ypatingu turiniu, jo karpiniuose apstu mūsų tautos praeities įvykių motyvų, simbolių, senosios architektūros, tradicinės keramikos puošybos, juostų ir mezginių ornamentų. Sukurtas darbų ciklas Žalgirio mūšiui atminti „Žygio dainos“, karpiniai skirti Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, Žydiški karpiniai ir kt. temomis. Šio tautodailininko karpiniai garsina miestą “keliaudami” po šalį, Europą ir po visą pasaulį.

Senųjų amatų dirbtuvėje vykstančios pažintinės ekskursijos pristato Vilniaus miesto meistrystės istoriją nuo pat pirmųjų Gedimino laiškų, kuriais didysis kunigaikštis kvietė meistrus iš Europos. Siūlomos net 22 edukacinės programos, kurių metu pristatoma odininkystė, knygrišystė, audimas, skiautiniai, vitražai, šešėlių teatras, kaulo, rago, stiklo karolių, lėlių bei senovinio popieriaus gamyba. „Meno nišos“ galerija-dirbtuvė jau virš dešimt metų tęsia ilgalaikius bendradarbiavimo ryšius su Gruzijos, Ispanijos, Rusijos, Latvijos, Japonijos emalio meno meistrais, demonstruojančiais šiuolaikinės ir senovinės technikos paslaptis. Nuo 2009 m. yra pagrindinė organizatorė kasmetinių rengiamų tarptautinių šiuolaikinio meno mugių „ArtVilnius“, paskutinėje mugėje dalyvavo 65 meno galerijos iš 20 šalių.

Audimo dirbuvėje „Jūratė.eu“ dūzgia šimtametės staklės, čia daugiausiai dėmesio skiriama jaunuomenės ugdymui. Praktiką atlieka studentai ne tik iš šalies universitetų, bet ir iš Prancūzijos, Belgijos, Vokietijos. Dirbtuvė yra pažymėta Vilniaus miesto lankytinų vietų žemėlapiuose Japonijoje, Pietų Korėjoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje.