Amatininkų dirbtuvių veikla pandemijos metu

2020 kovo mėn. – 2021 liepos mėn. Agentūra atliko COVID 19 pandemijos pasekmių Amatų programos dalyvių veiklai analizę. Dėl pandemijos suvaržymų dirbtuvės atsidūrė ekonominiame nuosmukyje. Keramikos dirbtuvės „Amatų gildija“ vadovė Ramunė Butrimaitė nuogastaudama šį laikotarpį įvardijos, kaip „įšalu, tik ar amžinu – laikas parodys“. Dėl pandeminių ribojimų dirbtuvių veikla sumažėjo iki 62%. Tik ketvirtadalis Amatų programos dalyvių dirbtuvių vykdė parodas bei savo amato istorinius tyrinėjimus, autentiškų istorinių dirbinių atkūrimą, reikalaujančius daug laiko, bet nuostolingus.

Paklausa parodomiesiems amato užsiėmimams tiek virtualiems, tiek pristatymams dirbtuvėse bei individualūs mokymai, komerciniai užsakymai tesudarė 20% priešpandeminių. Buvo paklausūs nemokami gyvi praktiniai užsiėmimai mažoms grupėms (šeimoms, mokiniams, studentams). Komerciniai užsakymai buvo atšaukti arba atidėti. Sumažėjus vietinių ir užsienio turistų, pirkėjų – vidutiniai komerciniai nuostoliai siekė 75%. Pandemijos  metu amatininkai prarado ne tik galimybes parduoti savo darbus, bet ir kitus pajamų šaltinius – iš edukacinių užsiėmimų, individualių užsakymų. Labai sumažėjo besidominčių amatais, kadangi išaugo išlaidos būtiniausiems dalykams, neišvengiamai sumažėjo „neesminių“ pirkinių skaičius. Didžiausias praradimas – turistai, lankytojai iš užsienio, nes vedama jiems edukacija, jų pirkimai suteikdavo pastovias pajamas amatininkų dirbtuvėms.

Tačiau aktyviausios dirbtuvės nenuleido rankų: vykdė ne tik individualius užsakymus, bet dalyvavo filmavimuose demonstruodami parodomuosius amato kūrybinius-gamybinius procesus, įgijo patirties įprastas kontaktines edukacijas vesdami nuotoliniu būdu bei laiką skyrė kūrybai, amato istoriniams tyrinėjimams, kelios dirbtuvės organizavo nuotolines parodas. Amatų programos dalyvis juvelyrikos mokyklos „Vilnensis“ įkūrėjas,  juvelyras Darijus Gerlikas pastebi, kad „pas gerus meistrus kreipiasi privatūs užsakovai, jiems ir karantino metu darbo netrūksta“.

Dauguma apklaustų amatininkų teigė, kad apyvartinių lėšų pakako tik 1-4 mėnesiams. Išsilaikyti iš minimalių pardavimų, edukacijų, mažų komercinių užsakymų, smulkių kūrybinių darbų ar vienetinių rekonstruotų gaminių itin sudėtinga, daliai dirbtuvių – pražūtinga. Programos dalyviai ėmėsi veiksmų, kad padidintų gaminių pardavimus internetu, bei keltų savo kvalifikaciją (dalis iš jų vykdė tyrimus, eksperimentavo su medžiagomis). Amatų gerbėjų auditorija neitin noriai grįžo į galerijas-dirbtuves ir parodų erdves, o internetiniai pardavimai buvo maži. Gyvenimo sąlygos diktuoja kurti virtualias dirbtuves ir virtualius užsiėmimus, nes svarbu neprarasti amatų gamybinių procesų įgūdžių. Tradicinių amatų kūrėjai turi plėtoti savo skaitmeninius įgūdžius: socialinę žiniasklaidą, rinkodarą ir elektroninę prekybą.

Nuo 2021 liepos 1-osios pratęsiant Amatų programą ir sudarius naujas patalpų nuomos sutartis, nebuvo atsižvelgta į esamas sudėtingas sąlygas. Savivaldybės patvirtintos naujos nuomos kainos Programos dalyviams (12 dalyvių) padidėjo kelis kartus. Todėl šiuo metu Programos dalyviams labiau nei bet kada reikia palaikymo ir paramos, nes amatininkai neturi sukaupto kapitalo, kurį galėtų investuoti atgaivinant savo veiklą sukurtą 2016-2019 metais.

2019 m.:
–       lankytojų dirbtuvėse sulaukta virš 100 tūkst.;
–       surengti 4226 užsiėmimai (11 400 dalyvių);
–       sudalyvauta 23 miesto, 55 šalies, 32 tarptautiniuose renginiuose;
–       surengtos 58 nemokamos parodos;
–       įgyvendinti 45 projektai, 15 iš jų tarptautiniai.

Tuo tarpu 2020 m. pandemijos metu:
–   lankytojų dirbtuvėse sulaukta virš 5 tūkst.;
–   surengta 102 užsiėmimai (930 dalyvių);
–   sudalyvauta 5 miesto, 12 šalies, 4 tarptautiniuose renginiuose;
–   surengta 18 nemokamų parodų;
–   įgyvendinta 13 projektų, 3 iš jų tarptautiniai.

Atnaujinimo data: 2022-03-04

Naujausi įrašai

Kategorijos